Orjinal Toner Nedir

Gönderildiği yer: BLOG 0

HP, CANON, SAMSUNG, BROTHER, XEROX, OKI, LEXMARK, EPSON, KYOCERA, vb. baskı makinesi üreticilerinin piyasaya arz ettikleri lazer yazıcılar için kendi markalarıyla satışa sundukları sarf tüketim malzemesi toner kartuşlara orjinal toner denir.

Orjinal toner fiyatları muadil toner ve toner dolum fiyatlarına kıyasla çok çok yüksek olsa da, baskı kalitesinin çok önemli olduğu özellikle aydınger ve fotoğraf baskısı yapan tüketiciler, sorunsuz çıktılar için orjinal toner kullanımını tercih etmektedirler. Orjinal tonerin pahalı olması tüketicileri uygun fiyat arayışına itmektedir. Bu durumu fırsat bile sahtekarlar, çeşitli yöntemler kullanarak orjinal toner görünümlü sahte toner kartuşlar ile tüketicileri aldatmaktadırlar.

Orjinal Toner Nasıl Anlaşılır?

Günümüzün en büyük meselelerinden biri güven kaybıdır. Maalesef insana yatırımı ihmal ettik. Neticede nefsi gönlüne galip gelen insan duygularının esiri olarak eşyayı negatif yönlü işledi, işliyor. Teknolojinin de gelişimiyle birlikte sahtecilik öyle düzeylere geldi ki, bugünlerde haberlerden edindiğimiz bilgilere göre bal, prinç, yumurta gibi gıda ürünlerinin bile sahtesi yapılıyor. Prinç yediğimizi zannediyor ancak esasında plastik yiyormuşuz!

Para, gıda, teknoloji ürünleri başta olmak üzere hemen hemen her şeyin sahtesi yapılmakta, hatta çocuklarımızın oynadığı oyuncaklarda dahi kanserojen madde kullanılarak geleceğimiz tehdit edilmektedir. İstismarcıların para hırsı maalesef sınır tanımıyor! Her sektörde olduğu gibi toner kartuş sektöründe de taklit ürün yapılarak halkımız kandırılmakta, hakkımız gasp edilmektedir. Toner kartuş alırken orjinal mi yoksa taklit ürün mü diye çok tereddüt ediyor doğal olarak çok kuşku duyuyoruz.

Sahte toner sorgulama

Bizler, toner kartuş tedarikçisi olarak sıkça aranıyoruz. Tüketici aldığı ürünün orjinal olup olmadığını sorguluyor, durum tespiti için bize danışıyor. Diğer yandan, firmalardan üretim tesisimize dolum için gelen bazı tonerlerin orjinal olmadığını müşahede ediyoruz. Anlıyoruz ki, piyasada bu nevi orjinal görünümlü “S” tonerlerin satışı pek yaygın.

Piyasada “S” diye tanımlanan sahte toner kartuşların iki türü mevcuttur. Bu ürünler ya tükenmiş bir orjinal toner kartuş yeniden doldurulup paketlenerek elde ediliyor ya da muadil toner kartuşların etiketleri orjinal etiketler ile değiştirilerek paketlenip yeniden satışa sunuluyor. Kolluk kuvvetlerinin sahtecilikle mücadele birimleri, organize suç örgütleri için taklit ürün üretiminin ve dağıtımının cazibesinin arttığı uyarısında bulunuyorlar. Yetkililer, online alışverişin büyümesinin de taklit ürün satışını daha kolay hale getirdiğine dikkat çekiyorlar.

İstismarcılar pazar olarak mağaza satış kanallarını kullandıkları gibi özellikle internet satışları ile bu sahte ürünleri kolayca dağıtmaktadırlar. Tavsiyemiz, sahte üründen korunmak için orjinal toner olduğundan emin olunan bilindik yerlerden alışveriş yapmalı, düşük fiyatlı toner kartuşların cazibesine kapılmamalısınız. Fiyatın gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, büyük olasılıkla o ürün orjinal değil sahtedir.

Sahte Toner ile Mücadele

Basından takip ettiğimiz üzere polisimiz zaman zaman yaptığı baskınlarda bilinen markalara ait çok miktarda toner, hologram, boş kutu, toner tankı ve etiket ele geçiriyor ve imha ediyor. Bu gibi çalışmalarla hem halkımızın kandırılması engellenmiş oluyor hem de yüksek miktarda haksız kazancın önüne geçilmiş oluyor. Kolluk kuvvetlerimize minnettarız. Cezaların caydırıcı olması, kontrollerin sıklaştırılması sahteciliği bir nebze engellese de en büyük iş bize düşüyor.

Kandırılmamak adına daha dikkatli ve seçici olmalıyız. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bir tonerin orjinal olup olmadığını ilk etapta anlamak zordur. Uzmanlar dahi ambalaja bakarak değil ancak kutu ve toner kartuşu bir dizi tahlilden geçirerek orjinallik durumunu tespit etmektedirler. Her ne kadar üretici firmalar sahteciliğin önüne geçmek amacı ile sık aralıklarla ambalaj değiştirip, kopyalanması çok zor hologramlar üretseler de dolandırıcılar kısa sürede bunlara çok benzer hologramlar kopyalayarak kutu tedarik edebilmektedirler.

Peki, toner kartuş alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bir tonerin orjinal mi yoksa orjinal süsü verilmiş sahte toner mi olup olmadığını nasıl anlarız? Kati çözüm olmasa da toner sektöründeki tecrübelerimizden faydalanarak maddeler halinde sahte toner nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

– Güvenlik etiketlerini kontrol edin!

Tüm orjinal kartuş toner kutularında üretici firmaya ait bir holografik güvenlik etiketi bulunur. En son teknoloji ile üretilen etiketleri akıllı telefon uygulamasını kullanarak kontrol edebilir toner kartuşun sahte olup olmadığını çek edebilirsiniz.

– Ambalajına bakın!

Orjinal toner kartuş kutuları en iyi kalitede üretilmiştir. Standart olmayan düşük kaliteli ambalajlara itibar etmeyiniz. Zira orjinal toner kartuş üreticileri zarar görmüş veya düşük kalitede ambalaj kutularının satışına izin vermez. Ve hiçbir orjinal ürünün ambalajsız satışı yapılmaz.

 – Toner kartuşu inceleyin!

Sıfır orjinal toner kartuşun daha önce kullanılmış olması asla mümkün değildir. Bu sebeple toner kartuşun üzerinde bulunan koruma aparatları çıkartılmış ve bantları açılmış olmamalı, toz akma durumu veya kutunun üzerinde çizik, hasar bulunmamalıdır.

 – Piyasa fiyatını kontrol edin!

Bilindiği üzere orjinal toner kartuşların fiyatları muadil toner ve toner dolumlarına oranla çok çok yüksektir. Piyasa fiyatlarını üretici firmaların belirlediği markalı orjinal tonerlerin kar marjları oldukça düşüktür. Bu sebeple eğer satın alacağınız orjinal toner kartuşun fiyatı piyasa fiyatlarının çok çok altında ise size tekrar düşünmenizi öneririz. Kar yapayım derken dolandırılmış olmayın!

 – Yetkili güvenilir bayilerden satın alın!

Sahtekarlar yukarıda saydığımız ilk dört maddeye çeşitli yöntemlerle çözüm bulmakta, ürünü orjinal gibi sunmaktadırlar. Dolayısıyla, sahte ürünlerle karşılaşmamak için alım yaparken güvenilir bilindik firmaları tercih etmeli, emin olmadığınız yerlerden alışveriş yapmaktan sakınmalısınız.

Orjinal Toner Nereden Alınır?

Tüketici olarak dikkatli olmalı, sahteciliğin önüne geçmek için seçici davranarak güvenilir tedarikçilere yönelmeliyiz. Genelleme yapmak elbette mümkün değil ancak hassaten internetten orjinal toner satın alırken çok çok dikkatli olunuz. Ve bayiden alışveriş yaparken mutlaka FATURA alınız ve faturanın orijinal tonerin marka ve modeli ile düzenlendiği kontrol ediniz. Eğer satın aldığınız toner kartuş, ilgili üreticinin taahhüt ettiği orjinal baskı kalitesini (özellikle fotoğraf ve aydınger baskılarında belli olur) ve baskı sayısını veriyorsa, tebrik ederiz orjinal ürüne ulaşmış bulunuyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir