Sarf Malzeme Sorunu

Gönderildiği yer: BLOG 2
sarf malzeme bellek hatası


Sarf Malzeme Sorunu
, son dönemde hp markalı yazıcılarda çok sık rastlanan bir arıza çeşidi oldu. Mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcıların sarf malzemelerine kartuş, lazer yazıcıların sarf malzemelerine ise toner denir. Özellikle kartuş ve toner değişiminden sonra yazıcı ekranında “sarf malzeme sorunu” ya da “sarf malzeme bellek hatası” çıkar ve yazıcıdan artık çıktı alınamaz. Peki çözüm ne?

Yazıcılar donanım ve yazılımdan oluşurlar. Bazı arızalar donanım kaynaklı iken bazıları yazılımsaldır. Sarf Malzeme Bellek Hatası hem donanımsal hem de yazılım kaynaklı olabilir. Bazı sarf malzeme sorunları çözümü hızlı ve kolayken bazıları hayli meşakkatli ve uzun süreç almaktadır. Öncelikle bir dizi tetkik sonucu problemin kaynağını tespit etmek gerekir. Sorunun kaynağı tespit edilince çözüm adım adım uygulanır.

Biz bu makalede, HP marka lazer yazıcılarda, son dönemde sıkça rastlanan, yazılım kaynaklı sarf malzeme sorununu ele alacağız ve çözüm yolunu göstereceğiz. Öncelikle, durup dururken ne oluyor da yazıcı ekranında sarf malzeme sorunu beliriyor ve yazıcı artık çıktı vermiyor?

Sarf Malzeme Sorunu Neden Olur

Lazer Yazıcı, üreticileri asıl kârı sarf malzeme satışından elde etmek isterler. Yazıcıya bir kez para ödenir ancak sarf malzeme tüketimi süreklidir. Dolayısıyla, üreticiler marketlerde kampanyalar düzenler, kartuş fiyatından daha ucuza yazıcı satarlar ve tüketicinin toner kartuş almasını beklerler. HP, sarf malzeme pazarında arzuladığı kâr hedefini korumak için tüketiciyi daima orjinal toner kartuş almaya zorlar. Bunun için HP’nin ARGE mühendisleri sürekli yazılım geliştirirler ve internet aracılığı ile uzaktan yazıcıya erişerek otomatik güncelleme yaparlar. Bu güncelleme ile çalışan muadil ya da dolum toner kartuş artık çalışmaz olur.

Orjinal Toner Kartuş fiyatları yazıcı fiyatından daha pahalıdırlar. Hem ev hem de ofis kullanıcıları, tasarruf etmek için, ya Muadil Toner kartuş alırlar ya da kartuş Toner Dolumu yaptırırlar. HP, bu gerçekliği bilir ve tüketicinin bu tercihine engel olmak için çaba sarf eder. Bunun için teknik yol, yazıcının yazılım kısmına uzaktan müdahale edip sistemi tamamen değiştirmektir. Sarf Malzeme Sorunu bu güncellemenin ardından bir arıza olarak zuhur eder.

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi yazıcı donanım ve yazılımdan müteşekkildir. Hem yazıcının hem de yazıcıda kullanılan sarf malzeme toner kartuşların üzerlerindeki çiplerde yazılım mevcuttur. Toner kartuşların üzerindeki çip (chip), sarf malzemeyi yazıcıya tanıtan kimlik kartı gibidir ve bir protokol ile baskı sayısını ve baskı kalitesini ayarlar. Chip hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Çipli Toner Nedir” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

DİKKAT! Sarf Malzeme Sorunu hatası ile karşılaşmamak için yazıcınızı otomatik güncellemelere kapatmalısınız.

Yazıcı Güncelleştirme Nasıl Kapatılır

Her yazıcının kullanıcı menüsü (ekran) farklıdır. Örnek olarak Hp Renkli LaserJet Pro M254dw Yazıcı için otomatik ürün güncelleştirme nasıl kapatılır sizinle paylaşacağız.

 • Yazıcı ekranından Ayarlar > Servis > LaserJet Güncelleme > Güncellemeleri Yönet menüsünü seçiniz.
 • Varsayılan olarak Açık gelen Otomatik Güncelleştirme Kontrol Et seçeneğini Kapat olarak değiştirin.
 • Yüklemeden Önce Sor seçeneğini Her Zaman Sor olarak ayarlayın.
 • Varsayılan olarak Evet gelen Güncellemeye İzin Ver seçeneğini Hayır yapın.

DİKKAT! Otomatik güncelleme ile oluşan sarf malzeme sorununu engellemek ancak güncellemelere kapatma işlemi sonraki için geçerlidir. Önceden güncelleme yemiş bir yazıcı sadece teknik müdahale ile oluşan arızadan kurtulabilir.

Sarf Malzeme Sorunu Nasıl Giderilir

Online olarak otomatik güncellemeye izin verilen yazıcılar eğer güncelleme yemiş iseler, o vakit sarf malzeme sorunu oluşur ve yazıcı arıza vererek hataya düşer. Çözüm olarak ya HP’nin arzuladığı gibi orijinal toner alınacak ya da yazıcı teknik müdahale ile yeniden muadil toner ve dolum toner kullanımına açılacak. Tercih artık tüketicinin.

HP 21/10/2020 tarihinde, otomatik güncellemeye açık olan, aşağıda listelenen renkli lazer yazıcılara uzaktan erişerek firmware yazılımlarını değiştirdi. Yazılımı güncellenen bütün yazıcıların ekranlarında Sarf Malzeme Sorunu çıkıyor ve eskiden tonerlerin doluluk oranlarını gösteren sütunlarda artık Soru İşareti gözüküyor. Telaş etmeyiniz lütfen. Çözüm var. Delta Toner teknik servisi sürekli hizmetinizde..

Sarf Malzeme Sorunu Veren Hp Yazıcılar

Güncelleme sonrası Sarf Malzeme Sorunu veren ve sarf malzeme olarak CF530A Siyah Toner, CF531A Mavi Toner, CF532A Sarı Toner, CF533A Kımırzı Toner kullanan Hp Renli Lazer Yazıcılar

 • Hp Renkli LaserJet Pro M154a Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M154nw Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M180n Çok Fonksiyonlu Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M181fw Çok Fonksiyonlu Yazıcı

Güncelleme sonrası Sarf Malzeme Sorunu veren ve sarf malzeme olarak CF540A Siyah Toner, CF541A Mavi Toner, CF532A Sarı Toner, CF543A Kımırzı Toner kullanan Hp Renli Lazer Yazıcılar

 • Hp Renkli LaserJet Pro M254dw Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M254nw Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M280nw Çok Fonksiyonlu Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M281fdn Çok Fonksiyonlu Yazıcı
 • Hp Renkli LaserJet Pro M281fdw Çok Fonksiyonlu Yazıcı

Sarf Malzeme Sorunu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Umarız faydalı olmuşuzdur. Soru ve önerileriniz için lütfen bize yazınız ya da irtibat numaralarımızdan arayınız. Sağlıklı, huzurlu, güzel günler dileriz..

2 Responses

 1. İbrahim Yüksel
  | Yanıtla

  Sarf malzemesi sorununu nedenleri ile çok güzel açıklamışsınız. Teşekkür ederim. Fakat sorunun nasıl çözüleceği konusunda bir bilgi vermemişsiniz.
  Hp Renkli LaserJet Pro M254nw Yazıcı var. İnternetten orijinal olduğunu idea eden bir firmadan toner takımını aldım. Aldıktan sonra biraz geç taktım ama, ilk taktığımda sorunsuz çıktı aldım. Sanırım 21/10/2020 tarihinden sonra sarf malzemesi sorunu vermeye başladı. Yazılımı otomatik güncellemeye kapatmamıştım. Elimde orijinal tonerlerin chip kodları ile bana orijinal diye satılan tonerlerin chip kodları farklı görünüyor. Sorunlu tonerleri çok az kullanabildim. Ev kullanıcısı olduğum için sık sık çıktı alamıyorum. Orijinal olarak satın aldığım bu tonerleri ne şekilde kullanıma sokabilirim.

  • admin
   | Yanıtla

   Firmamızdan teknik destek alabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir