Kartuş Dolumu Nedir

Gönderildiği yer: BLOG 0

Kartuş dolumu, mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcıların sarf tüketim malzemesi kartuşlar bittiğinde mürekkeple yeniden doldurulması işlemidir. Geri dönüşüm olarak ta adlandırılan bu işlem, standartlara uygun yapıldığı takdirde inkjet yazıcılara tam uyumlu olarak sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Ülkemiz, kartuş dolum işlemini yapacak yeterli teknik donanıma, yedek parçalara ve yetişmiş uzman personele sahiptir.

Her ne kadar lazer yazıcıların üretimi ile birlikte mürekkep püskürtmeli yazıcı satışı azalsa da, uygun fiyatlı olmaları nedeniyle bu yazıcılar hala özellikle az çıktı alan ev kullanıcıları tarafından tercih edilmektedirler. Fotoğraf baskısı yapan profesyonel baskı merkezleri de inkjet yazıcı kullanırlar. Bazı inkjet yazıcılarda iki adet (siyah kartuş, renkli kartuş), bazılarında dört (siyah kartuş, mavi kartuş, sarı kartuş, kırmızı kartuş), bazılarında ise daha fazla sayıda mürekkep kartuş vardır. Tabi birde bitmeyen kartuş diye adlandırılan mürekkep tanklı yazıcılar var.

Bitmeyen Kartuş Nedir?

İnkjet yazıcılara entegre edilen tanklara yüklü mürekkepler ile kartuşları otomatik besleyen yazıcı sistemlerine bitmeyen kartuş denir. Kartuşların doluluk oranı azaldıkça tanklara doldurulan mürekkepler hortumlar aracılığı ile otomatik olarak kartuşlara akar. Her ne kadar bu sistemler ile kartuşları doldurmak sürahiden bardağa su doldurmak kadar kolay olsa da ve bu sistem ile baskı maliyetleri çok düşürülmüş olsa da, sistemin kronik sorunları çok fazla baş ağrıtmaktadır. Buna rağmen illa da bitmeyen kartuş kullanacaksanız şunlara dikkat etmelisiniz.

  • Tanklarda mürekkep boşalmadan mutlaka doldurunuz, aksi halde hortumlarda hava oluşur mürekkep akmaz ve yazıcı baskı kafaları kuruyup tıkanır.
  • Kaliteli mürekkep kullanmaya özen gösteriniz. Yoksa tıkanan baskı kafaları size bir yazıcı parası maliyet çıkartmakla kalmayıp işinizin aksamasına yol açar. Bitmeyen kartuş arızaları ile ilgili bu kısa bilgiden sonra kartuş dolumu hususuna devam edelim.

Orjinal kartuş fiyatları çok yüksek olduğu için kartuş bittiğinde sürekli orjinal kartuş satın alarak kullanmak baskı maliyetlerini hayli artırmaktadır. Kartuş dolumu, orjinal kartuş fiyatlarının neredeyse yazıcı fiyatlarına denk olması nedeniyle alternatif bir yol olarak doğmuştur. Her ne kadar ev ve ofis kullanıcıları biten kartuşu doldurarak tasarruf ediyor olsalar da, ideal fotoğraf baskıları için muhakkak orijinal kartuş kullanmak gerekmektedir. Tasarruf elbet önemli ancak yapılan işin hakkı da verilmelidir! Önerimiz, fotoğraf baskısı yapan baskı merkezleri ya da ofisler muhakkak orjinal kartuş almalıdırlar. Kaliteli bir muadil kartuş ta hemen hemen orjinal kartuş performansını verecektir. Muadil kartuş hakkında daha detaylı bilgi için “muadil kartuş nedir” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mürekkep ile dolu inkjet yazıcı kartuşların baskı kapasiteleri düşük olduğundan hızla tükenmektedir. Diyelim ki, biten kartuşu doldurmaya karar verdik. Peki, kartuş nasıl doldurulur?

Kartuş nasıl doldurulur?

Kartuş dolum, manuel (elle) ve otomatik (makinayla) olmak üzere iki yöntemle yapılmaktadır. Bazı ev kullanıcıları ve merdiven altı diye tabir edilen iş yerleri, kartuş dolum setleri kullanarak elle kartuş dolumu yapmaktadırlar. Her kartuşun üzerindeki etiketin altında mürekkep enjekte edilecek delikler vardır. Renkli kartuşların kasalarında bu deliklerden üç adet vardır. Dolum yapılacak kartuşun mimarisi incelenerek bu mürekkep yollarının konumları tespit edilebilir. Kartuşa doldurulacak miktarda mürekkep tüpten şırıngaya çekilir ve konulacak rengin deliğinden şırınganın iğnesi kartuşa batırılır ve mürekkep yavaş yavaş haznedeki süngere boşaltılır. Kartuş dolum seti ve yazıcı mürekkepleri piyasadan tedarik edilebilir.

Otomatik kartuş dolumu, profesyonel kartuş dolum makinaları ile yapılır. Bu makinalar kartuş dolum için üretilmiş vakumlu ve basınçlı cihazlardır. Eğer ideal bir kartuş dolumu olsun isteniyorsa, ya bu cihazlardan tedarik edilmeli ya da profesyonel bir dolum tesisinden destek alınmalıdır. Kartuş dolumu ile yapılan geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlarken doğayı korur ve yeşil bir gelecek sunar…

NOT: Markaların piyasaya arz ettikleri güncel inkjet yazıcıların chipli mürekkep kartuşlarına dolum yapılamaz. Bu yazıcıların kartuşları bitince muhakkak ya orjinal ya da muadil kartuş alınmalıdır.

Kartuş Sorunları ve Çözümleri

Mürekkep kartuşlarda temelde üç sorun görülür.

  • Elektronik arızalar; bu nevi arıza halinde yeni sıfır kartuş alınız.
  • Kartuş baskı kafası tıkanıklığı; genelde uzun süre pasif duran kartuşlarda mürekkebin kurumasıyla oluşur. Tıkalı kartuş bir süre solüsyonda bekletilerek tortulardan temizlenip mürekkep yolları açılır.
  • Ren karışımı; yanlış mürekkep kullanımından yada renk haznesine yanlış mürekkep konulunca oluşur. Kartuş vakumlanarak temizlenip yeniden doldurulmalıdır.

DİKKAT! Kâğıda ve yazıcıya mürekkep akıtması olmaması için kartuş haznesine fazla mürekkep enjekte edilmemelidir.

Kartuş mürekkebi nerede satılır?

Gerek kartuş dolum seti gerekse yazıcı mürekkepleri ve diğer yedek parçalar piyasadan rahatlıkla tedarik edilebilirler. DİKKAT! Her marka ve her model kartuşun kendine özgü mürekkebi vardır. Hem sağlıklı baskı almak hem de yazıcımızı korumak istiyorsak kaliteli kartuş mürekkebi tercih etmeliyiz.

Kartuş ömrü ne kadar?

Her kartuşun baskı sayısı farklıdır. Tabi bir kartuş ile alınacak baskı sayısı çıktı alınan A4 kâğıdının doluluk oranı ile ters orantılıdır. Sayfanın doluluğu arttıkça mürekkep kullanımı artacağından toplamda çıktı sayfa sayısı azalır. Diğer yandan bir kartuşun yeniden dolumu sonsuz değildir! Tekrar dolum kullanılan mürekkebin kalitesi ve kartuş kullanım süresi ile bağlantılıdır. İdeal kartuş dolum yapılırsa bir kartuş birkaç kere doldurulabilir.

Kartuş dolumu yazıcıya zarar verir mi?

Hayır! Talimatlara uygun yapılan kartuş dolumu yazıcınıza asla zarar vermez. Batılı ülkeler, doğayı korumak amaçlı geri dönüşümü teşvik için kartuş dolum işlemini desteklemektedirler. Anlamsız bir biçimde ülkemizde bazen tüketicilerden “kartuş dolumu yazıcıma zarar verir mi” soruları alıyor, şaşırıyoruz! Anladığımız kadarıyla, orjinal yazıcı servisleri tüketicileri bu nevi cümlelerle orjinal kartuş alımına yönlendirmek istiyorlar. Her inkjet yazıcının belli periyotlarla bakımı yapılmalı, belirli sayıdaki baskıdan sonra ömrü biten bazı parçaları değişmelidir. Orjinal kartuş kullanılsa da bu böyledir, kartuş dolum yapılsa da böyledir.

Kartuş Dolum Fiyatları

Kartuş dolum fiyatları kartuşun HP, CANON, BROTHER, EPSON, vs. markası, modeli, renkli ya da siyah beyaz olması ve de kapasitesi ile bağlantılıdır. Renkli kartuş dolum fiyatları mürekkep maliyetleri ve işçilik nedeniyle siyah kartuş dolum fiyatına göre daha yüksektir.

Kartuş dolumu uygun olan yazıcı hangisi?

Mürekkep püskürtmeli yazıcı satın alırken dikkat edilmesi gereken parametrelerden biri, bize göre en önemlisi o yazıcının kullandığı kartuş olmalıdır. Zira, injkjet yazıcı fiyatları lazer yazıcı fiyatlarına göre çok çok ucuzdur ancak mürekkep kartuş fiyatları neredeyse yazıcı fiyatı ile aynıdır. Ayrıca bazı yazıcı kartuşlarına dolum yapılamamaktadır. Ayrıca inkjet yazıcılarda kartuşlardaki mürekkebi kâğıda aktaran baskı kafası mevcuttur. Belli ömrü olan mürekkep püskürtmeli yazıcıların baskı kafaları bitince yenisi ile değiştirilir, tabi bu da ayrı bir maliyettir. Bu maliyetler ihmal edilerek alınan yazıcıyı daha sonra pasif edip baskı maliyeti uygun yazıcı almak istemiyorsak, inkjet yazıcı almadan evvela ‘hangi yazıcıyı almalıyım’ sorusunu etraflıca irdelemeli sonra alışveriş yapılmalıdır. Yazıcı tavsiyesi için yazıcı sarf malzeme tedarikçi firmanızdan destek alabilir yada iletişim bilgilerinden bizi arayarak ücretsiz bilgi edinebilirsiniz. Daha teferruatlı bilgi için “hangi yazıcıyı almalıyım” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir