Muadil Kartuş Nedir

Gönderildiği yer: BLOG 0

Muadil Kartuş NedirMürekkep püskürtmeli yazıcıların sarf tüketim malzemesi orjinal kartuşlara eşdeğerde yan sanayi tarafından tasarlanıp üretilen kartuşlara muadil kartuş denir. Ülkemizde piyasaya arz edilen muadil kartuşların hemen hemen tamamı ithal olup, ağırlıklı uzak doğu menşelidir. Dikkat! Piyasada dolum kartuşların da sıfır muadil kartuş diye satıldığını duyuyoruz.

Orjinal kartuş fiyatlarının neredeyse yazıcı fiyatına denk olması baskı maliyetlerini hayli artırmış, bu durum muadil kartuş üretimini bir gereksinim olarak doğurmuştur. Yazıcı sarf malzemeleri sektöründe muadil kartuş üretimi bugün önemli pazar payına sahiptir. Devasa boyutlara ulaşan yan sanayi fabrikalar, ürettikleri sertifikalı binlerce çeşit muadil kartuş ile piyasanın talebini karşılamaktadırlar.

Tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte, ülkemizde de muadil kartuş kullanımı hayli yaygınlaşmıştır. Gerek ev kullanıcıları gerekse firmalar ofislerinde muadil kartuş kullanarak baskı maliyetlerini ciddi oranlarda düşürmektedirler.

Neden Muadil Kartuş?

Sıkça sorulan sorulardan biri şudur: Hangisini tercih etmeliyim; Muadil mi, orjinal mi yoksa dolum mu? Bu sorunun cevabı kullanım amacına göre değişir. Bazen orjinal kartuş, bazen muadil kartuş, yerine göre kartuş dolumu tercih edilmelidir. Bu konuda tedarikçi firmanızdan destek alabilir ya da bizi arayarak ücretsiz danışma hattımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü profesyonel baskı makinelerinde, özellikle fotoğraf baskıları için orjinal kartuş kullanılması tavsiyemizdir. Muadil kartuş fiyatları baskı maliyetlerinizi hayli düşürecektir. Kartuş dolumu ise, hem fiyat avantajı sunacak hem de geri dönüşüm ile doğayı koruyarak geleceğimizin yeşil kalmasına katkı sunacaktır. Kartuş dolumu yaptırmak, aynı zamanda dışarıya döviz çıkışına engel olarak cari açığı düşürür ve ülke ekonomimize katkı sunar.

Muadil kartuş yazıcıya zarar verir mi?

Hayır. Ne muadil kartuş nede kartuş dolumu yazıcınıza asla zarar vermez. Batılı ülkeler, doğayı korumak amaçlı geri dönüşümü teşvik için kartuş dolum işlemini desteklemektedirler. Anlamsız bir biçimde ülkemizde bazen tüketicilerden muadil kartuş ya da kartuş dolumu yazıcıma zarar verir mi soruları alıyor, şaşırıyoruz! Anladığımız kadarıyla, yazıcı servisleri tüketicileri bu nevi cümlelerle orjinal kartuş alımına yönlendirmek istiyorlar. Bütün mürekkep püskürtmeli yazıcıların belli periyotlarla bakımı yapılmalı, belirli sayıdaki çıktıdan sonra ömrü biten bazı parçaları değiştirilmelidir. Orjinal kartuş kullanılsa da bu böyledir, muadil kartuş ya da kartuş dolum tercih edilse de böyledir.

Muadil kartuş yazıcıya nasıl takılır?

Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi muadil kartuşlar orjinal kartuşlara eşdeğerde üretilmektedirler. Dolayısı ile muadil kartuş kullanımı aynı orjinal kartuş gibi olup tak kullandır. Satın alınan kutulu ithal sıfır muadil kartuşun üzerinde taşımada zarar görmemesi için çeşitli koruma aparatları mevcuttur. Kutuyu açıp poşetin yırtarak kartuşu çıkartınız. Eğer varsa genelde turuncu renkte olan koruyucu kapağı ve mürekkebin akmasını engelleyen bantları çekerek çıkartınız. Koruma aparatlarını sökerken mürekkep akan kanallara ve varsa kartuş çipine sakın dokunmayınız. Kartuşu düz tutarak yuvasına takınız. Hepsi bu kadar. İyi günlerde kullanın..Kartuş Yazıcıya Nasıl Takılır

Muadil kartuş nereden alınır?

Muadil kartuş almaya karar verdiniz, pazarda çok farklı markalar ve fiyatlar var, hangisini almalıyım diye düşünüyorsanız; arkasında güvenilir firmaların olduğu markalı ürünleri tercih etmeniz sonradan oluşacak sorunlardan ve zararlardan sizi koruyacaktır. Muadil kartuş fiyatlarının farklılıklarına gelince; atalarımızın deyimiyle ne kadar ekmek o kadar köfte! Kaliteli bir muadil kartuş ile ucuz olan arasında çokta bir fiyat farkı yoktur. Kaliteli bir ürünün maliyeti her zaman daha düşüktür. Çok çok ucuz ürünlerden uzak durulması tavsiyemizdir. Nasıl ki, sahte orjinal kartuş var ise aynı zamanda sahte muadil kartuşlarda piyasada mevcuttur. Özellikle internet ortamında dolum kartuşlar sıfır muadil kartuş gibi paketlenerek satılmaktadır. Hâlbuki, kartuş dolum fiyatları muadil kartuş fiyatlarına göre daha düşüktür.

Muadil kartuş dolumu yapılır mı?

Evet. Kaliteli muadil kartuş aynı orjinal kartuş gibi yeniden doluma uygundur. Biten kartuşu dolum tesisine göndererek tekrar doldurup kullanabilirsiniz. Geri dönüşüm ile tasarruf ederken hem doğayı korur hem de ülke ekonomisine katkı sunarsınız. Ancak, her yazıcının kartuşuna dolum olmaz. Ayrıca, mürekkep kartuşlar fiziki yapıları itibariyle çok fazla doluma uygun değillerdir. Her dolumda kartuşun baskı kayıpları artar ve birkaç dolumdan sonra kartuş bütün fonksiyonlarını yitirir. Daha geniş bilgi için “kartuş dolum” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muadil kartuşu uygun olan yazıcı hangisi?

Inkjet YazıcıFonksiyonel mi olacak, siyah/beyaz mı yoksa renkli mi olacak, wifi yada lan ile ağ bağlantısı olacak mı, ayda kaç sayfa çıktı alacaksınız gibi ihtiyaca göre inkjet yazıcı satın alırken dikkat edilmesi gereken parametrelerden biri, bize göre en önemlisi o yazıcının kullandığı kartuş fiyatı olmalıdır. Zira, bazı yazıcıların orjinal kartuşları çok pahalı olduğu gibi gerek muadil kartuşları gerekse de kartuş dolumu baskı maliyetleri bağlamında pek ideal değildir. Kartuş fiyatı ihmal edilerek alınan yazıcıyı daha sonra pasif edilip kartuş maliyeti uygun yazıcı almak istemiyorsak, mürekkep püskürtmeli yazıcı almadan evvel hangi yazıcıyı almalıyım sorusunu etraflıca irdelemeli sonra alışveriş yapılmalıdır. Yazıcı tavsiyesi için yazıcı sarf malzeme tedarikçi firmanızdan destek alabilir yada iletişim bilgilerinden bizi arayarak ücretsiz bilgi edinebilirsiniz. Daha teferruatlı bilgi için “hangi yazıcıyı almalıyım” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir